5 mitów na temat jogi. Czy również w nie wierzysz?

5 mitów na temat jogi. Czy również w nie wierzysz?
fot. unsplash.com

Joga jest jedną z najlepszych metod poprawienia swojej kondycji fizycznej. Nie potrzebujesz do tego wiele – wystarczy mata, luźne ubranie i dobry nauczyciel. Również ten on-line. Bo gdy nasza rzeczywistość znowu jest zmieniana przez pandemię, joga pomoże nam złapać balans. Oczywiście, jeżeli nie będziemy wierzyć w dziwne mity…

Joga to religia

To przede wszystkim praca z ciałem i z oddechem. Sama tradycja wywodzi się ze starożytnych tradycji. Jednak nie daj się zastraszyć, że to dzieło szatana albo innego zła. Joga pomoże ci złapać kontakt z własnym ciałem. Co z tym dalej zrobisz, będzie zależało tylko od Ciebie.

Nie wolno ćwiczyć jogi podczas ciąży

Istnieje odłam jogi, zwanej prenatalną. Znajdują się w niej bardzo mało inwazyjne asany, które spokojnie można wykonywać podczas ciąży. Oczywiście, przed ćwiczeniami należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć ewentualne problemy lub przeciwskazania.

Trzeba być rozciągniętym, aby jogować

Joga jest dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć i stopień zaawansowania. Możesz być kompletnie nierozciągnięta — mata przyjmie wszystko. Jeżeli masz problem z wykonaniem trudniejszych asan, zawsze możesz użyć specjalnych akcesoriów, takich jak kostka, pas do jogi albo też poducha zwana zafu. W tej roli dobrze spisze się również zwykły, odpowiednio złożony koc. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, czy joga jest dla ciebie – odpowiedź jest jedna – tak!

Joga to tylko ćwiczenia

Patrząc na to, co sądzi o niej świat Zachodu, tak właśnie może być. Każdy, kto chwali się w social-media, że ćwiczy jogę, zazwyczaj ma markowe legginsy, drogą matę i wydaje się, jakby nie miał kości. Bo nikt nie umie się przecież tak powykręcać! Jednak joga w ujęciu wschodnim, to nie jest tylko ćwiczenie. To również praktyka duchowa wywodząca się ze starożytnych tradycji. Nie musisz jej praktykować, gdy ćwiczysz jogę. Ale, kto wie, może z czasem to przyjdzie do ciebie?

Jeżeli robię trudne asany, jestem zaawansowana

Instagram jest pełen zdjęć uśmiechniętych adeptów jogi stojących na głowie, lub też wykonujących bardzo skomplikowane asany. Czy jednak to czyni ich zaawansowanymi joginami? Nie do końca. Z pewnością mają sprawne ciało i mięśnie, jednak w jodze, nie chodzi tylko o to. Znawcy tematu mówią, że najbardziej zaawansowaną pozycją jogi jest siedzenie w ciszy i medytacja. Potrafisz?