Mata do jogi – jak wybrać? Czym

Mata do jogi – jak wybrać? Czym

Maty kauczukowe, syntetyczne, korkowe – wybór na rynku jest obecnie bardzo duży. O ile doświadczeni jogini i joginki doskonale wiedzą, czego potrzebują, to osoba zaczynająca przygodę z tą formą aktywności ruchowej może nie do końca wiedzieć, czym kierować się przy wyborze. Z myślą o tych, którzy chcą stworzyć sobie przyjazną przestrzeń praktyki jogi mamy kilka podpowiedzi. 

Przestrzeń do jogi – kauczukowa mata, a może syntetyczna?

Mata kauczukowa to rozwiązanie, po które chętnie sięgają osoby początkujące. Taka mata wykonana z naturalnego kauczuku lub też kauczuku syntetycznego jest przede wszystkim odpowiednio mięsista i gruba. To sprawia, że ćwiczy się na niej bardzo wygodnie i komfortowo. Praktyka jogi jest łatwiejsza na takiej macie również ze względu na jej antypoślizgowość. Nie wszystkim jednak maty kauczukowe odpowiadają ze względu m.in. na charakterystyczny ich zapach, a także niemałą wagę. Jeśli szukasz maty, która sprawdzi się jako mata mobilna, to warto pomyśleć o nieco innym, lżejszym modelu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest profesjonalna mata do jogi z materiałów syntetycznych. Ich plusem również jest wysoki poziom ochrony antypoślizgowej, a jednocześnie możliwość wyboru spośród różnych modeli o odmiennej grubości. Popularnością cieszą się również maty korkowe wyróżniające się właściwościami antybakteryjnymi. Do intensywnej jogi mata tego typu sprawdza się genialnie. Możesz ją także wykorzystywać do innych ćwiczeń, nie tylko praktyki jogi.

mata do jogi

Grubość maty, materiał, wielkość — jaka powinna być mata do jogi?

Profesjonalna mata do jogi to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w przypadku osoby rozpoczynającej przygodę z jogą, jak i jogina lub joginki zaawansowanej w tej praktyce. Mata do jogi kauczukowa, korkowa, syntetyczna to nieco inne rozwiązania, które warto dopasować choćby do typu jogi, którą chcecie praktykować. Tak jak kostka do jogi powinna być dopasowana pod względem rozmiaru, materiału, z którego jest wykonana, tak i mata powinna odpowiadać potrzebom konkretnej osoby pod względem materiału, jak i:

  • rozmiaru — mata do jogi powinna być dłuższa od wzrostu o 10 cm;
  • grubości — ma to wpływ na amortyzację kości i stawów; co sprawa cieńsza mata jest łatwiejsza w transporcie, ale dla wielu osób ważniejsza jest ochrona np. kolan podczas ćwiczeń;
  • waga — jeśli chcesz zabierać matę na zajęcia i z nią podróżować, weź ten parametr pod uwagę; znajdziesz maty cięższe niż 2,5 kg, a podróżowanie z nimi nie jest specjalnie wygodne, dlatego warto poszukać lżejszych alternatyw.

Gruba mata gwarantuje komfort ćwiczeń, wielkość maty i jej ciężar mają za to wpływ na wygodę transportu. Musisz ustalić, co jest dla ciebie ważniejsze. Jeśli szukasz maty do domu, spokojnie możesz kupić tę grubą i ciężką. Czy takiego samego wyboru dokonasz, jeśli zaplanujesz chodzenie z nią na zajęcia grupowe? Pewnie niekoniecznie.

mata do jogi

Co oprócz maty do jogi?

Profesjonalne maty to nie wszystko. Jeśli chcesz wejść do świata jogi, możesz pomyśleć także o kostkach ułatwiających szczególnie na początku wykonywanie niektórych ćwiczeń, specjalnych paskach. Ciekawym uzupełnieniem praktyki może okazać się poduszka do medytacji. Praktyka mindfulness, typowa medytacja, praktykowanie wdzięczności — to ciekawe zamknięcie serii ćwiczeń jogi.