Robisz te rzeczy po długim bieganiu? Sprawdź, czy trening nie idzie na marne!

Robisz te rzeczy po długim bieganiu? Sprawdź, czy trening nie idzie na marne!
fot. unsplash.com

Nic tak nie daje kopa endorfinowego, niż dobrze przebiegnięta „dyszka”. Dłuższe wybieganie niesamowicie resetuje emocje i wszystkie myśli, poprawiając przy tym samopoczucie. Są jednak pewne rzeczy, których po takim treningu robić nie wolno. Jakie?

Zostawianie ubrań z treningu

Wiadomo, po takim biegu, pierwszą myślą jest to, aby sobie usiąść. Jednak musisz wykrzesać z siebie trochę energii i czym prędzej ściągnąć przepocone ubrania. Z jednej strony, dzięki temu nie nabawisz się przeziębień i problemów ze skórą. Druga rzecz, że jeżeli wrzucisz je do pralki, nie ma ryzyka pozostawienia na nich nieprzyjemnej woni.

Rzucasz się na jedzenie

To naturalne, że po takim intensywnym treningu jesteś głodny. Jednak obfity posiłek tuż po może skończyć się rozstrojem żołądka. Także, nie dla ciebie burgery i frytki do tego. Zamiast ciężkich i tłustych potraw, wrzuć coś lekkiego. Postaw również na nawadnianie, które po długim wybieganiu jest niezbędne. Jeżeli koniecznie musisz coś zjeść od razu po biegu, wybierz batony energetyzujące albo banana.

Długi relaks w wannie

Owszem, należy się po takim treningu jak przysłowiowemu psu buda. Ale nie funduj sobie tej przyjemności od razu po biegu, bo negatywnie wpłynie to na twój krwioobieg. Długą, gorącą kąpiel zostaw sobie na czas, gdy zakwasy dadzą o sobie znać. Za to zaraz po biegu wskocz na krótki, odświeżający i chłodny prysznic. Możesz zafundować swoim nogom naprzemienny natrysk ciepło – zimno. Z pewnością poczujesz lżejsze nogi!

Nie leż na kanapie

Trudny jogging z cyfrowym partnerem albo bez, jest bardzo wymagający, po nim zazwyczaj czujesz obezwładniające zmęczenie. Najgorsze jednak co możesz zrobić, to zwyczajnie położyć się na kanapie. Postaw na odpoczynek w delikatnym ruchu, to najbardziej pobudzi organizm do regeneracji.

Nie forsuj się!

Są tacy, którzy po ciężkim treningu biegowym idą jeszcze na siłownię, aby „dołożyć do pieca”. Absolutnie nie idź tą drogą, bo przez to najprościej możesz się zwyczajnie przetrenować. Wtedy może odezwać się również kolano biegacza. Zasada ta tyczy się również ciężkich prac domowych, takich jak kopanie ogródka, przenoszenia mebli albo generalnych porządków.