Czy napewno joga jest dla Ciebie? Sprawdź koniecznie!

Czy napewno joga jest dla Ciebie? Sprawdź koniecznie!
fot. unsplash.com

Ponoć tak jak bieganie nie jest dla każdego, tak i ćwiczenia jogi nie muszą odpowiadać wszystkim. O ile w przypadku tego pierwszego, trzeba mieć pewne predyspozycje, o tyle joga jest właściwie dla wszystkich. Są jednak małe wyjątki…

Czy joga to też trening?

Trening siłowy kojarzy nam się z ćwiczeniami w wysokim pułapie tlenowym. Dzięki temu w szybkim czasie tracimy sporo kalorii. Patrząc z boku na osobę wykonującą asany, możemy odnieść wrażenie, że to właściwie nie są ćwiczenia, a raczej oddychanie relaksacyjne. Jednak wystarczy spróbować zrobić poprawnie najprostszą asanę, aby własnej skórze doświadczyć, jak ciężki może być trening jogi.

Dla kogo joga nie będzie dobra?

W tym momencie wszyscy zwolennicy tych ćwiczeń będą prychać pod nosem. Przecież joga niesie ze sobą samo dobro. To fakt poparty przez liczne badania naukowe. Niemal każdy, kto wciągnął się w praktykowanie jogi, już nigdy nie chce przestać.

Zobacz: 5 korzyści płynących z regularnych sesji jogi

Bądźmy jednak szczerzy. Joga nie musi być dla wszystkich. Kiedy wybrać inne rodzaje aktywności?

  • Gdy potrzebujesz rozładować energię — początki z jogą mogą być trudne. Jeżeli nosi cię energia, raczej nie wylądujesz jej podczas statycznych asan.
  • Nie lubisz długo czekać na efekty — o tym, że joga działa, wiedzą wszyscy. Jednak aby poczuć rezultaty na własnej skórze, potrzebujesz czasu, cierpliwości i regularności.
  • Lubisz skoczne i bardzo angażujące ćwiczenia w rytm skocznej muzyki — nawet najbardziej dynamiczna odsłona jogi nie może konkurować z aerobikiem w fitness klubie.
  • Kiedy nie do końca dobrze czujesz się w statycznych ćwiczeniach — nie każdy z nas po prostu to lubi. I to jest jak najbardziej OK!
  • Jeżeli nie znosisz wsłuchiwania się w swoje ciało i jego potrzeby — tego rodzaju ćwiczenia wymagają od nas sporo uwagi. I to od samego początku.
  • Gdy nie masz ochoty na duchową przemianę — wcześniej czy później, praktykując jogę, nawiążesz kontakt ze sobą i być może będziesz mieć do przepracowania kilka spraw. One zmienią cię z pewnością na lepsze.

Co, więc gdy joga to nie do końca jest to, czego chcesz od aktywności fizycznej? Odpowiedź jest prosta: nic. Podążaj swoją sportową ścieżką. Być może joga pojawi się na niej znowu, gdy będzie się na nią gotowym.