Jak to jest z tym metabolizmem? Oto najważniejsze fakty!
Z metabolizmem jak z loterią. Jedni mogą jeść wysoko kaloryczne produkty i zupełnie nie przybierać na wadze, inni z kolei mają wrażenie, że tyją od wdychania samego powietrza. I chociaż mogą kryć się za tym różne choroby, to jednak nie można umniejszać wagi metabolizmu. Bo to on właśnie reguluje szybkość przemiany materii w naszym organizmie.
Metabolizm a wiek
Nie da się ukryć, że im człowiek starszy, tym przemiana materii jest wolniejsza. Tym samym, gdy jesteś już po czterdziestce, nie spodziewaj się szybkich efektów po wysiłku. Drugi aspekt to waga twoich mięśni. Jeżeli masz niską wagę mięśniową, metabolizm automatycznie będzie niższy.
Czy można przyspieszyć jedzeniem?
Jak czytamy na portalu filet.pl ,posiłki są niezwykle istotne. Warto uzmysłowić sobie, że samo jedzenie wymaga energii. A potem ciało musi sobie poradzić z trawieniem. Jeżeli dołożymy do każdego posiłku około 25 g dobrej jakości protein, możemy liczyć na zwiększony metabolizm nie tylko podczas jedzenia, ale i w czasie spoczynku.
Bakterie pod lupą
Lekarze wciąż powtarzają, że jelita są naszym drugim mózgiem. A już z pewnością odpowiadają za wiele funkcji życiowych w organizmie. Mają również ogromny wpływ na metabolizm. Tak zwane dobre bakterie jelitowe sprawiają, że w ciele powstają kwasy tłuszczowe optymalizujące przemianę materii. Jeżeli jednak więcej masz tych złych, możesz obserwować u siebie wzrost nadprogramowych kilogramów. Zadbaj więc, aby w diecie nie zabrakło błonnika prebiotycznego. Warto również pamiętać o dodatkowej suplementacji.