Regularne uprawianie sportu pomaga ukoić stany lękowe. To już udowodnione!

Regularne uprawianie sportu pomaga ukoić stany lękowe. To już udowodnione!
fot. unsplash.com

Naukowcy z uniwersytetu w Północnej Karolinie postanowili się przyjrzeć relacji, jaka zachodzi między uprawianiem sportu a nerwicą. Grupę osób zmagającą się z tą chorobą, motywowano do regularnej aktywności fizycznej. Wyniki nie pozostawiają złudzeń — to pomaga!

Bieganie, pilates, joga

Grupę docelową podzielono na dwa obozy, jedni wpisali aktywność fizyczną przynajmniej trzy razy w tygodniu w swój grafik, drudzy nie musieli tego robić. Jak się można domyślić, to właśnie osoby, które aktywnie uprawiały sport, lepiej radziły sobie ze stanami lękowymi i samą nerwicą. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy były to ćwiczenia kardio, takie jak bieganie lub nordic walking, czy też bardziej statyczne. Joga i pilates również dobrze wpływają na naszą psychę.

Problemem może być jednak inna sprawa, jaką jest zmobilizowanie się do ćwiczeń. Przewlekły stres, od którego właśnie zaczyna się nerwica sprawia, że całe ciało jest spięte i w ciągłej gotowości obronnej. Ma to negatywny wpływ na ciśnienie, wszystkie parametry biochemiczne oraz układ hormonalny. Osoba dotknięta tym schorzeniem, raczej nie jest nastawiona do regularnej aktywności fizycznej. I tu już pole do popisu mają najbliżsi oraz pomoc psychologiczna. Bez niej nie ruszymy dalej.

Sport nie załatwi wszystkiego

Rzecz jasna sama aktywność fizyczna mało kiedy sprawia, że objawy nerwicy czy innych zaawansowanych stanów lękowych mijają samoistnie. Tu potrzebne jest holistyczne podejście, obejmujące terapię u specjalisty oraz zmiana sposobu życia. Nie bez znaczenia jest odpowiednia, pełnowartościowa dieta.

Szukasz więcej informacji o tym, jak zadbać o siebie? Zobacz portal zdrowieonline.pl