Brakuje ci pewności siebie? Oto, jak sport może to zmienić. I to na lepsze!

Brakuje ci pewności siebie? Oto, jak sport może to zmienić. I to na lepsze!
fot. unsplash.com

To niesamowite, jak wielkie przełożenie ma stan naszej psychiki ma sama postawa ciała. Gdy jesteśmy zmęczeni psychicznie, podświadomie garbimy się. Z kolei, gdy rozpiera nas duma, ciało jest wyprostowane jak struna. Pora więc wykorzystać te techniki dla własnych korzyści.

Postawa a osobowość

Jeżeli staniesz przed lustrem w pozycji wyprostowanej, z uniesionym podbródkiem oraz oprzesz ręce na biodrach, z pewnością poczujesz się pewniej. Znana psycholog, Amy Cudzy z Harvard Business School przekonuje, że jeżeli wytrzymasz tak przynajmniej dwie minuty, zyskasz ogromną pewność siebie.

Z kolei, gdy przyjmiesz postawę skurczoną, spuścisz głowę i ramiona w dół, twój organom odbierze się to jako reakcję na cios i kompletną rezygnację z walki. Wtedy też będzie można zauważyć spadek nastroju i chęci do robienia czegokolwiek. Do głosu dojdą również stany lękowe oraz depresyjne.

Co wpływa na naszą postawę?

W ogromnym uproszczeniu składamy się ze szkieletu oraz mięśni. Aby zachować wyprostowaną postawę, musimy dbać o nasze mięśnie. Nie tylko je ćwiczyć, ale i w odpowiedni sposób rozciągać. A te, wydłużone i jednocześnie wyćwiczone powodują, że cała postawa jest wyprostowana.

Zobacz również: Yin joga, czyli uspokój swoje ciało i myśli

Dlatego też tak ważne jest, aby po każdym treningu postawić na dobre rozciąganie. Kilka minut sprawi, że nie tylko mięśnie się wydłużają, ale i proces regeneracji po treningowej znacznie się skraca. Innymi słowy — nie będziesz mieć aż takich dużych zakwasów po ćwiczeniach. Pamiętaj więc o tym, a sport nie tylko poprawi odporność, ale i całą sylwetkę. Co za tym idzie, również pewność siebie.