Dlaczego oddech w jodze jest tak ważny?

Dlaczego oddech w jodze jest tak ważny?
fot. unsplash.com

Każdy instruktor jogi powtarza to właściwie na każdych zajęciach: „pamiętaj o oddychaniu!”. Teoretycznie nie musimy tego robić, bo nasz organizm doskonale o tym wie. Jednak z drugiej strony ma tendencję do wstrzymywania oddechu, gdy boli albo jest w niewygodnym położeniu. Jaka jest rola oddechu w ćwiczeniach jogi? 

Różne rodzaje oddechu

Generalnie wyróżniamy trzy sposoby oddychania: przeponowe, brzuszne oraz piersiowe. Gdy widzisz, że twoja klatka piersiowa się powiększa podczas oddechu, wtedy jest to oddech piersiowy. Natomiast, jeżeli wzdyma się twój brzuch, wtedy mówimy o oddychaniu brzuchem. Jeżeli oddech idzie niejako do wewnątrz, wtedy pojawia się oddech piersiowy.

O tym, jak jest on ważny, przekonujemy się, chociażby w stresujących sytuacjach. Gdy czujemy zaciśnięty żołądek lub gardło, wystarczy kilka głębokich, spokojnych oddechów i już widzimy ogromną zmianę. Napięcie maleje i oznaki stresu są o wiele słabiej wyczuwalne. 

Po co oddech w jodze? 

Przede wszystkim uwalnia umysł od natarczywych myśli, które nie pozwalają się zrelaksować. Dodatkowo sprawia, że większość blokad energetycznych zostaje usuniętych. Świetnie wpływa również na przemianę materii w organizmie, a także zwiększa elastyczność tkanek płucnych. Dba o naszą odporność i redukuje poczucie stresu i napięcia. A przede wszystkim, odwraca uwagę od bólu, który może pojawić się podczas wymagających asanów. 

Należy wspomnieć również, że podczas ćwiczeń mogą boleć mięśnie ale nigdy stawy i kości. Jeżeli odczuwasz takiego rodzaju dyskomfort, przerwij ćwiczenia i wróć do nich za kilka dni. Gdy ten ból kostny nie ustaje, koniecznie wybierz się do specjalisty, aby zdiagnozował, co tak naprawdę wywołuje bolesne odczucia. 

Jak oddychać?

Pytanie wydaje się kuriozalne, bo właściwie robimy to codziennie i chyba wiemy o tym doskonale. Jednak, aby efektywnie oddychać i tym samym ochronić swój układ immunologiczny, warto oddychać tylko przez nos. O ile podczas joggingu czy szybkiego marszu jest to niemożliwe, o tyle w jodze to jest wręcz wskazane. Dzięki temu powietrze o wiele wolniej przepływa przez nozdrza i jest filtrowane przez kanaliki nosowe. Zgodnie z tradycją jogi, oddychanie przez nos prowadzi do zwiększonej stymulacji delikatnego ośrodka energetycznego, położonego między brwiami.