Czy można ćwiczyć w dobie pandemii?

Czy można ćwiczyć w dobie pandemii?
fot. unsplash.com

Temat wraca jak bumerang, zwłaszcza gdy w mediach znajdujesz informacje o wciąż powiększającej się liczbie zachorowań. Czy więc dla własnego bezpieczeństwa rezygnować z uprawiania ulubionego sportu?

Zalecenia WHO

Dyrektor generalny WHO w swoich radach dotyczących zachowania się podczas pandemii koronawirusa, wyznaczył rekomendowany czas aktywności. I tak, dzieci powinny ćwiczyć godzinę dziennie. Dorośli pół godziny. Przez ruch rozumie się tu nie tylko ciężki trening, ale i spacer, przebieżka czy chociażby wchodzenie po schodach.

Czytając ostatnie doniesienia odnośnie pandemii można mieć wrażenie, że aby się nie narażać, lepiej nie wychodzić z domu. To jednak błąd, za który w przyszłości możemy zapłacić chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca, zawał i miażdżyca. Otyłość to choroba, która działa bardzo podstępnie i niezwykle trudno jest wyrwać się z jej szponów.

Ruszaj się dla własnego dobra

Nawet jeżeli dotknęła cię kwarantanna. Naczelna zasada jest taka, aby działać zgodnie z zachowaniem dystansu społecznego i zasad higieny. Absolutnie nie nadwyrężaj swojego ciała, jeżeli łapie cię przeziębienie lub grypa. Do tego zadbaj o właściwą ilość snu oraz odpoczynku.

Specjaliści radzą, aby nie unikać aktywności fizycznej w czasach pandemii. Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców wynika, że osoby, które ćwiczą umiarkowanie trzy razy w tygodniu, są bardziej odporne. Ich organizm jest silniejszy, a regularne ćwiczenia przekładają się również na to, co sami jedzą.

Gdy ćwiczysz na siłowni, stosuj się bezwzględnie do zaleceń tam ustalonych. Jeżeli lubisz bieganie w zimie, staraj się zachować 1,5 metrowy dystans. Kiedy korzystasz z siłowni w terenie, korzystaj z rękawiczek i odkaź sprzęt którym będziesz się posługiwać. To nie zajmuje wiele czasu a może uratować cię przed niepotrzebną infekcją.

Co za dużo, to niezdrowo

Nie od dzisiaj wiadomo, że przetrenowanie nie jest dobre dla naszego organizmu. Dlatego też, gdy pandemia zbiera swoje żniwo, raczej zrezygnuj z długich, częstych i wykańczających treningów. Taka aktywność źle wpływa na ogólną odporność i zdolność ciała do regeneracji. I tak jak brak jakiegokolwiek działania nie wpływa dobrze na organizm, tak i przetrenowanie może sprawić, że wylądujesz z gorączką w łóżku. Zachować właściwy balans to prawdziwa sztuka!