Bieganie dla początkujących. Jak zacząć, aby się nie przetrenować?

Bieganie dla początkujących. Jak zacząć, aby się nie przetrenować?
fot. unsplash.com

Każdy z nas zapewne słyszał o dobroczynnych skutkach biegania. Z pewnością również ma znajomych, którzy z entuzjazmem opowiadają o swoich wynikach, prześcigając się w historyjkach o swoich treningach. Biegacze są wśród nas, więc jeżeli chcesz dołączyć do tego grona, podpowiadam, jak zrobić to tak, by nie rezygnować po tygodniu.

Zastanów się, po co

Jeżeli biegasz, bo wszyscy to robią, albo dlatego, że to fajnie wygląda w social-media, to po prostu odpuść sobie już na starcie. Gdy jednak chcesz poprawić swoją kondycję albo też zrzucić zbędne kilogramy, to jesteś na dobrej drodze. Bieganie nie tylko świetnie wpłynie na całe ciało, ale i sprawi, że rozmiarówka pójdzie w dół.

Ustaw realny cel

A potem dopiero następny. I powiększaj dystanse biegowe małymi krokami. Nie przygotujesz się do maratonu w 1 miesiąc. Tu potrzeba regularnego biegania i zbudowania kondycji. Żeby ta miała jednak solidne podstawy, konieczny jest dobry plan treningowy i realny cel. Jaki? Zacznij od przebieżki trzy razy w tygodniu, jednak bieganie przeplataj marszem. Dopiero gdy poczujesz się pewniej, przejdź do płynnego biegu.

Kup sobie dobre buty

Bieganie to w sumie drogi sport nawet dla początkujących. Dobre buty do biegania to podstawa, aby czerpać korzyści z tej aktywności. Przede wszystkim chodzi tu o ochronę twoich kolan i stawów. W drugiej kolejności, o komfort w ruchu. Kiedy wkręcisz się w bieganie, możesz pomyśleć o specjalnym stroju.

Zobacz: Koszulka musi pasować do leginsów, czyli wygląd ma znaczenie!

Koniecznie dostosuj swoje treningowe ubranie do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Najgorsze, co możesz sobie zafundować na joggingu to przegrzanie albo przewianie. Niestety, wtedy katar masz prawie na 100 procent.

Zrewiduj swoją dietę

Jeżeli chcesz być prawdziwym biegaczem, musisz zwrócić baczniejszą uwagę na to, co ląduje na twoim codziennym talerzu. Zamiast fast foodów i wysoko przetworzonych przysmaków, postaw na to co proste i jak najbardziej naturalne. Szybko przekonasz się, że zmiana diety na zdrowszą, pełną witamin i mikroelementów, odbije się pozytywnie na twoim zdrowiu i kondycji.

Kolejna sprawa to woda. Naukowcy, lekarze i dietetycy w kółko powtarzają, że każdy z nas powinien pić przynajmniej 2 litry dziennie. Jeżeli wróciłeś z przebieżki, wypij średnio pół litry wody więcej. Właściwa gospodarka wodna w organizmie wpływa nawet na twoje czasówki podczas biegu!