Trening w domu – czy może przynieść korzyści?

Trening w domu – czy może przynieść korzyści?

Trening w domu – czy może przynieść korzyści?

Okres wiosenny to idealny czas na rozpoczęcie pracy nad swoją sylwetką, aby wspaniale prezentować się latem. W momencie kiedy dostęp do siłowni czy klubów fitness jest utrudniony, albo pogoda nie sprzyja ćwiczeniom na świeżym powietrzu warto zastanowić się nad treningiem w domowym zaciszu. Jak trenować w domu i czy w ten sposób też można wyrobić sobie formę marzeń?

Domowy trening a oczekiwane rezultaty

Okazuje się, że mądrze zaplanowany trening w domu może być tak samo, a nawet bardziej efektywny niż ćwiczenia na siłowni. Trenerzy personalni i instruktorzy fitness podkreślają, że o rezultatach nie decyduje miejsce, w którym się trenuje, a zaangażowanie, technika ćwiczeń i dobrze rozpisany plan treningowy.

W domu można osiągnąć dowolny cel sylwetkowy. Ćwiczenia w domu mogą stanowić element wspomagający odchudzanie, a także pomóc w ujędrnieniu i wzmocnieniu całego ciała. Co więcej, domowy trening charakteryzuje się wieloma zaletami.

Jakie korzyści niesie ze sobą trening w domu?

Osoby przyzwyczajone do aktywności na siłowni lub w klubie fitness często nie dostrzegają zalet, którymi cechuje się trening w domu i od razu z niego rezygnują. Dlaczego warto rozważyć rozpoczęcie ćwiczeń w domu?

• Brak opłat – nie ma potrzeby opłacania karnetu na siłownię
• Oszczędność czasu – brak konieczności straty czasu na dojazd i powrót z siłowni
• Brak ciekawskich spojrzeń – osoby nieśmiałe lub wstydliwe nie muszą się martwić, że ktoś obcy będzie je podglądał podczas ćwiczeń
• Elastyczność – możliwość trenowania o dogodnej dla siebie porze, bez zwracania uwagi na godziny otwarcia siłowni czy konkretne terminy grupowych zajęć fitness

Jak ćwiczyć w domu?

Możliwości treningu w domu jest nieskończenie wiele, każdy może wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia mu najwięcej przyjemności i jest dopasowany do jego celu sylwetkowego.

Dla osób na redukcji sprawdzą się intensywne treningi interwałowe, np. tabata, treningi taneczne, albo ćwiczenia cardio. Ci, którzy pragną wzmocnić swoje ciało, powinni postawić na ćwiczenia z masą własnego ciała, albo zainwestować w niewielki sprzęt treningowy, jak hantle, kettlebells, lub po prostu użyć butelek z wodą jako dodatkowego obciążenie. Natomiast, osoby szukające spokojnej aktywności, które nie mogą obciążać swoich stawów, mogą spróbować swoich sił w pilatesie lub jodze. Profesjonaliści podkreślają również, że na każdym poziomie zaawansowanie i bez względu na wyznaczony cel warto włączyć regularne rozciąganie ciała do swojego planu.

Skąd czerpać inspiracje do ćwiczeń?

Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z żadnym rodzajem treningu, mogą czuć się zagubione wśród masy różnych obcobrzmiących nazw ćwiczeń i treningów i nie potrafić samemu ułożyć sobie ani pojedynczego treningu ani dłuższego planu treningowego. Jak najlepiej zacząć swoją przygodę z treningiem w domu?

• YouTube to skarbnica darmowych filmów z darmowymi treningami – warto tam zajrzeć!
• Czytaj blogi, zwłaszcza te prowadzone przez doświadczonych trenerów
• Szukaj inspiracji na treningi na Instagramie lub Pintereście
• Poproś o konsultacje, albo prowadzenie trenera personalnego online