Odżywki białkowe i ich rodzaje. Działanie preparatów białkowych.

Odżywki białkowe i ich rodzaje. Działanie preparatów białkowych.

Białko jest niezbędne w codziennej diecie dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Jednak odżywki białkowe są suplementami diety, które pomagają ponadto w budowaniu masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej i redukcji wagi ciała. Odżywki białkowe stosowane są powszechnie w diecie sportowców i osób aktywnych fizycznie. Na czym polega sukces odżywek białkowych?

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe są suplementami diety, których celem jest uzupełnienie protein. Przyczyniają się do budowania masy mięśniowej (białka naturalnie stanowią budulec mięśni) i redukcji tkanki tłuszczowej. Mają też za zadanie nasilać termogenezę poposiłkową. Są to produkty stosunkowo niedrogie. Mogą stanowić zamiennik niektórych posiłków lub ich uzupełnienie. Szczególne zapotrzebowanie na białko mają osoby uprawiające aktywność fizyczną.

Koncentrat białka serwatki, czy izolat białka? Jakie są najpopularniejsze odżywki białkowe?

Odżywki białkowe dostępne w sprzedaży są wytwarzane z białek zwierzęcych lub białek pochodzenia roślinnego. Najpopularniejsze odżywki białkowe na bazie białek zwierzęcych to hydrolizat białka serwatki, koncentrat białka serwatkowego, czy izolaty białka serwatki, produkty na bazie białka jaja kurzego oraz białko wołowe, a także preparaty białkowe jak białko kazeinowe. Odżywka białkowa pochodzenia roślinnego to zazwyczaj izolat białka soi, ryżu, grochu lub konopi.

Za białko wzorcowe z dobrym profilem aminokwasowym i będące najlepiej przyswajalnym, uznaje się białko jaja kurzego. Kompletnym źródłem protein jest również białko serwatkowe. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA, witaminy i minerały. Wyróżnić można trzy główne rodzaje białka serwatki. Koncentrat białka serwatki cechuje najkorzystniejsza cena i zawiera około 80% czystego białka, izolat białka serwatki z zawartością czystego białka na poziomie 85-90% oraz hydrolizat białka serwatki (90-100% czystego białka).

Jak powstaje hydrolizat białka serwatkowego?

Hydrolizat białka serwatkowego zawierającego najwięcej czystego białka pozyskiwany jest metodą hydrolizy enzymatycznej. W trakcie procesu denaturacji białka dochodzi do rozbicia długich łańcuchów peptydowych na znacznie krótsze. Dzięki temu możliwa jest szybsza absorbcja białka w żołądku.

Odżywka białkowa i redukcja tkanki tłuszczowej

Odżywki białkowe to zdrowe i przydatne składniki diety, które zapobiegają utracie masy mięśniowej, ale wspomagają również proces odchudzania. Białko ma duży wpływ na ograniczenie apetytu i metabolizm. Odżywki białkowe wspierają również regenerację potreningową. Szeroki wybór preparatów białkowych pozwala na dostosować odżywkę białkową do indywidualnych potrzeb i preferencji.