Nie masz ochoty na trening kardio? Idź do wanny!

Nie masz ochoty na trening kardio? Idź do wanny!
fot. unsplash.com

To zadziwiające, do jakich wniosków mogą dojść naukowcy zajmujący się wpływem aktywności fizycznej na nasze ciało. Najnowsze badania dowodzą, że leniwe leżenie w wannie ma podobny wpływ na organizm jak mocny trening!

Kąpiel dla zdrowia

Nie od dzisiaj wiadomo, że po ciężkim dniu wizja wanny pełnej gorącej wody i pachnącej piany to coś, co marzy się każdemu. Takie wygrzewanie się, szczególnie w zimowe miesiące, ma rewelacyjny wpływ nie tylko na psyche, ale i na ciało. Do tego stopnia, że działa jak trening kardio.

Wszystko za sprawą temperatury. Podobnie zresztą jest podczas wizyty w saunie. Gdy nasz organizm wchodzi w sferę gorącą, zaczynamy się pocić, a nasze serce bije szybciej. Podobnie zachowuje się również podczas szybkiego pedałowania na rowerku stacjonarnym czy też dłuższego biegu.

Zobacz również: Robisz te rzeczy po długim bieganiu? Sprawdź, czy trening nie idzie na marne!

Nic nie zastąpi ćwiczeń

Dla wszystkich tych, którzy już anulują swoje karnety na siłownię, mam złą wiadomość. Sama kąpiel nie zastąpi aktywności fizycznej. Może jednak ją w fajny sposób uzupełnić. Przecież wylegując się w wannie, nie ćwiczysz swoich mięśni, a jedynie podnosisz sobie tętno. Kąpiel więc niech będzie jedynie uzupełnieniem treningu, który jednocześnie w zbawienny sposób wpłynie na regenerację po wysiłku.

Pamiętaj również, że nie każdy może zażywać długich, gorących kąpieli w wannie czy przebywać w saunie. Jeżeli masz problemy z krążeniem oraz z sercem, raczej zrezygnuj z tej przyjemności, aby nie zaszkodzić. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.