5 sposobów na poprawienie postawy biegacza. Oto, jak rozluźnić barki!
Nasza codzienność jest pełna stresujących sytuacji. Mało kto zwraca uwagę na fakt, że wszystkie emocje kumulują się w ciele. Stres najczęściej sprawia, że czujesz nieprzyjemne napięcie w obrębie barków. A to wpływa nie tylko na jakość życia ale i komfort podczas treningu biegowego. Jak więc rozluźnić a jednocześnie rozciągnąć i wzmocnić barki? Oto 5 sposobów!
Rozciąganie klatki piersiowej
Siedząc przy komputerze, czy też dużo pisząc albo pracując na telefonie, zaczynasz się garbić i zamykać klatkę piersiową. Aby nie zapadać się w sobie, wykonaj następujące ćwiczenia:
- Na rozciąganie klatki piersiowej – stań bokiem, przedramię oparte o ścianę, łokieć na wysokości barku. Postaraj się zrotować tułów w przeciwną stronę. Staraj się nie unosić barków. Powtórz około 5 razy.
- Rozciąganie mięśnia czworobocznego grzbietu- usiądź na krześle, zegnij rękę w łokciu i sięgając od góry dotknij nią przeciwległego ucha. Nie ciągnij za głowę. Powtórz około 5 razy.
Wzmocnij korpus
Aby utrzymać właściwą, wyprostowaną sylwetkę, niezbędny jest silny grzbiet. Pomoże ci w tym ćwiczenie polegające na tym, że:
połóż się na brzuchu, ręce zegnij w łokciach, trzymaj blisko ciała.
Podnieś zgięte ręce, napinając jednocześnie całe ciało, od karku, przez plecy, pośladki, łydki i na stopach kończąc. Policz do 10 i puść. Powtórz około 10 razy.
Zadbaj o podbródek
I tym razem nie chodzi tu o popularną wśród kobiet jogę twarzy, a o ćwiczenia w obrębie barków.
Zobacz również: Pozbądź się zmarszczek bez skalpela!
Pozostań w pozycji na brzuchu, podeprzyj się na łokciach i unieś klatkę piersiową z podłogi na komfortową dla ciebie wysokość. Następnie przyciągnij podbródek do szyi, wytrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Powtórzy około 5 razy.
Popracuj nad zakresami górnej części pleców
Na tę część ciała najbardziej narzekają pracownicy biurowi, którzy siedzą w pozycji lekko przygarbionej. Jedyne, co trzeba zrobić to położyć się na ziemi ze zwiniętym ręcznikiem podłożonym pod górną część pleców. Ważne, aby mieć zgięte nogi. Jeżeli czujesz dyskomfort związany z karkiem, przytrzymaj go obiema rękami.
Tejpy zawsze pomogą
Nie da się ukryć, że aby te ćwiczenia dały sensowne rezultaty, muszą być robione regularnie. Jeżeli nie masz na to czasu, alternatywą mogą być taśmy. Ważne, aby tejping był zrobiony przez osobę, która się na tym zna. Warto w tym celu wybrać się do dobrego fizjoterapeuty.