Zalety aquarobic – poznaj je wszystkie i i leć na basen!

Zalety aquarobic – poznaj je wszystkie i i leć na basen!
fot. unplash.com

Basen to najlepszy sposób na zminimalizowanie bóli kręgosłupa. Pływanie samo w sobie cudownie modeluje sylwetkę i poprawia naszą kondycję. Co jednak gdy nie umiemy pływać? Wtedy pozostaje aquarobic, który nie tylko oswoi cię z wodą, ale i pomoże zniwelować wszystkie bóle stawów i nie tylko.

Aqua co?

Aquarobic, czyli aerobik w wodzie to właściwie sport jak każdy inny. Jego zalety znano już kilkaset lat temu. Kąpiele wodne połączone z małą aktywnością fizyczną, stosowano w miejscowościach uzdrowiskowych już przed Pierwszą Wojną Światową. Ta forma aktywności obecnie wraca do łask głównie dzięki temu, że nie wymaga umiejętności pływania. I jest świetna dla osób w każdym wieku.

Aby zacząć ćwiczyć aquarobic potrzebujesz jedynie wygodny, jednoczęściowy strój kąpielowy, czepek oraz bilet wstępu na basen. Przyda się również ręcznik, klapki i żel pod prysznic, aby po ćwiczeniach odświeżyć swoje ciało. Najważniejsza zasada jednak jest taka, aby takie sesje aquarobicu wpisać w swój kalendarz przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wtedy szybko poczujesz jego dodatni wpływ na organizm.

Jak ćwiczyć samemu?

Każdy trening rozpocznij od krótkiej rozgrzewki. Wejdź do basenu tak, aby woda sięgała Ci do szyi. Zacznij skakać, unosząc na przemian raz jedną raz drugą rękę. Następnie zacznij podskakiwać w wodzie tak wysoko, jak tylko potrafisz. Po rozgrzewce możesz przejść do ćwiczeń:

  • Podskakuj w wodzie, starając się klaskać pod kolanami
  • Na przemian rób wykopy nóg w przód, w tył i do boku
  • Oprzyj prawą rękę o krawędź basenu, a lewą oprzyj na biodrze. Następnie prawą nogę unoś powoli w bok, najwyżej jak dasz radę i opuść. Powtórz analogicznie na lewą nogę.
  • Zmień pozycję w basenie, przechodząc w miejsce, gdzie woda sięga ci do klatki piersiowej. Zacznij bieg w miejscu, najszybciej jak potrafisz.

Czas i ilość powtórzeń zależy wyłącznie od twoich możliwości. Zacznij od lekkiego treningu i w miarę jak poprawia się twoja kondycja, wydłużaj czas i intensywność aquarobicu.

A może warto ćwiczyć z grupą? 

Prawie na każdym basenie spotkasz się z ofertą aquarobicu w grupach. Zazwyczaj są one prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów fitness, którzy sami dobierają ćwiczenia. Często w podskokach i wejściu we właściwy rytm pomaga również głośna muzyka. W grupie łatwiej o wsparcie i doping w chwilach słabości. Do tego trenerka zawsze pomoże i doradzi, gdy mamy problemy z jakimś ćwiczeniem. Dlatego też, jeżeli lubisz ćwiczenia w grupie, nie wahaj się zapisać na aquareobic!