Czy każdy z nas musi przejść 10 000 kroków dziennie? Okazuje się, że nie!

Czy każdy z nas musi przejść 10 000 kroków dziennie? Okazuje się, że nie!
fot. unsplash.com

Wiele lat temu, ktoś mądry ustawił poprzeczkę 10 000 kroków dziennie, aby zachować względnie dobrą kondycję oraz zdrowy organizm. Ostatnio naukowcy wzięli ten pogląd pod lupę i doszli do zaskakujących wniosków.

Spaceruj!

Powiedzmy sobie szczerze – regularny spacer cudownie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale i psychikę. Szereg badań w tym zakresie zdaje się to potwierdzać, bo taka aktywność fizyczna w wersji minimum wpływa korzystnie na serce, mózg i zmniejszenie ryzyka udaru. Chroni również przed przedwczesną śmiercią i wspiera w walce z depresją. Spacery rozładowują również stres i napięcie, jakie spada na nas np. podczas całego dnia w pracy. 

Jest to również jeden z najtańszych sportów, jakie możesz uprawiać. Nie potrzebujesz specjalnego stroju ani kijków. Nie jest również wymagane specjalne obuwie, jak to ma się w przypadku biegaczy. Ot, wychodzisz i spacerujesz. Tylko ile?

Ile powinniśmy chodzić?

Naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts wzięli pod lupę utarte 10 000 kroków. Prawie każdy z nas ma smartwatch, który „liczy kroki”, a jeżeli nie, to robi to za nas smartfon. Większość z nich jest ustalona właśnie na początkowy limit 10 000 kroków. Wbrew pozorom, to całkiem spora odległość, podczas której można się solidnie zmęczyć. 

Naukowcy rozpoczęli eksperyment jeszcze w 2005 roku. Zaprosili do badania grupę 2 000 kobiet i mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy, zgadzając się na ten proces, zobowiązali się do codziennego noszenia specjalnych opasek liczących kroki. Do tego mieli przykaz, aby codziennie, bez względu na pogodę, robić określone ilości kroków na spacerze dziennie. 

Wyniki zaskakują

Po kilku latach badacze mają kilka ważnych uwag. Pierwsza z nich, to fakt, że codzienna aktywność fizyczna w postaci dużej ilości kroków, przyczyniła się do znacznej poprawy zdrowia większości uczestników. Co więcej, nie była ważna szybkość spaceru, a jedynie faktyczna ilość przemierzonych kroków. Dlatego też nawet bardzo wolny spacer jest korzystniejszy, niż bierne siedzenie na kanapie. 

I najważniejsza konkluzja — aby zachować zdrowie, nie musisz robić aż 10 000 kroków dziennie. Wystarczy około 7 000, w tempie, jakie jest dla ciebie najbardziej komfortowe. To dobra informacja dla wszystkich tych, dla których pierwotna wartość była odległością nie do pokonania. Teraz masz tylko 7 000 kroków do zrobienia dziennie. Podejmiesz wyzwanie?