W jodze nie ma głupich pytań. Oto kilka, które rozwieją twoje wątpliwości!

W jodze nie ma głupich pytań. Oto kilka, które rozwieją twoje wątpliwości!
fot. unsplash.com

Gdy stoisz na początku swojej drogi z jogą, w głowie rodzi się mnóstwo pytań. Jeżeli masz dobrego trenera, to zapewne on rozwieje większość z dylematów. Co, jednak gdy jesteś pozostawiona sama sobie? Poniżej najbardziej frustrujące rzeczy, które mogą zirytować adeptów jogi. I wyczerpujące odpowiedzi.

Czy muszę ćwiczyć codziennie?

Tak jak to z fascynacjami bywa, na początku aż nie chce się schodzić z maty. Myśli krążą wokół jogi i jej poszczególnych elementów. Jednak wraz z upływającym czasem, pierwotny zapał się wypala i coraz częściej pytasz – serio muszę codziennie? Odpowiedź jest prosta – im częściej, tym lepiej.

Teoretycznie, optymalny jest trening 3 razy w tygodniu, w sesji trwającej około 50 minut. Jednak w jodze nie chodzi o to, aby „odbębnić trenio” i mieć to z głowy. Tu liczy się wyrobienie sobie regularnego nawyku wchodzenia na matę. Jogini więc radzą, aby wygospodarować czas każdego dnia, chociażby na 15 minut.

Czy asany muszą trwać tak długo?

Wyobraź sobie, że stoisz w pozycji wojownika. Uda oraz ramiona palą żywym ogniem, a ty masz ochotę już przestać. Jak wyczuć, kiedy faktycznie to zrobić? Warto trzymać się starej zasady 5 wdechów i wydechów.

Zobacz: Dlaczego oddech w jodze jest tak ważny

Jednak w przypadku pozycji relaksujących, mogą one trwać zdecydowanie dłużej. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i określ, czy jest ci w tym komfortowo. Bo wbrew pozorom, w jodze ma ci być komfortowo. Masz czuć się dobrze.

Czy trzeba być rozciągniętym do jogi?

Mówiąc: joga, zapewne masz przed sobą szczupłych indyjskich joginów w pozycji kwiatu lotosu. Albo też smukłe i piękne influencerki z Instagrama, które z uśmiechem na ustach zakładają sobie nogę za ucho, albo stoją na głowie. Wiedz jednak, że joga jest dla wszystkich.

Nie musisz więc być przesadnie rozciągnięta czy szczupła, żeby zacząć. Jeżeli regularna praktyka będzie twoją codziennością, gwarantuję, że nie tylko będziesz świetnie się czuć sama ze sobą, ale również ciało nabierze porządnej elastyczności i gibkości. Przyjaźń z tego rodzaju ćwiczeniami można zacząć w każdym wieku. Bez względu na stopień rozciągnięcia.