Przygotuj się do treningu jogi – te rzeczy musisz mieć pod ręką!

Przygotuj się do treningu jogi – te rzeczy musisz mieć pod ręką!
fot. unsplash.com

Joga, bez względu na to, czy ćwiczona w domowym zaciszu, czy też w profesjonalnym studiu, to wymagająca aktywność. Niby tylko kilka asanów, a jednak pot leje się strumieniami, a mięśnie dygoczą jak galareta. Są takie rzeczy, które koniecznie musisz mieć pod ręką na treningu jogi. Jakie? Oto one!

Dobra mata

Tak jak dla biegacza najważniejsze są dobre buty, tak dla ćwiczącego jogę, dobra mata. Jak wybrać najlepszą? Nie kupuj najtańszej, bo ta po kilku sesjach wytrze się lub zacznie kruszyć. Nawet podstawowe asany wymagają solidnego ułożenia się na macie. Musi być lekko miękka, aby twoje kolana miały komfort. Dobrze, gdy nie zajmuje za dużo miejsca oraz jest łatwa w czyszczeniu. 

Ręcznik

Można go wykorzystać na wiele sposobów. Z pewnością przyda się do wytarcia potu z twarzy czy dłoni. Jeżeli te ostatnie ślizgają się na macie, można podłożyć pod nie właśnie ręczniczek i tym samym uzyskać pożądaną stabilność. Ręcznik z powodzeniem może również zastąpić koc, który jest rekomendowany do relaksacji następującej zwykle po sesji jogi. 

Poduszeczka 

Tak, pod głowę! Na końcu każdego treningu jest relaksacja, podczas której najczęściej oddajemy ciężar swojego ciała ziemi i macie. Poduszeczka więc doskonale sprawdzi się wtedy pod głowę. I to wcale nie jest żart. Drugim zastosowaniem poduszeczki jest ułożenie jej np między nogami a pośladkami, gdy nasza elastyczność nie pozwala jeszcze na prawidłowe wykonanie konkretnych pozycji, np popularnego skłonu japońskiego, gdzie wydłużamy boki ciała i kierujemy dłonie do przodu. 

Akcesoria do ćwiczeń

Nie są niezbędne, przynajmniej na początku drogi z ćwiczeniami jogi. Jednak w miarę jak wkręcisz się w zajęcia, mogą się przydać, chociażby po to, aby ułatwić wykonywanie trudniejszych asan. Będą to:

  • Klocki — pomagają szczególnie w pozycjach z przysiadem w roli głównej, takich jak przykuć słowiański, czyli malasana. 
  • Paski – ich elastyczność wspomaga proces rozciągania.
  • Wałki — są nie tylko świetnym sposobem na masaż po treningu. 

Wygodny strój

Postaw na obcisłe legginsy i bluzkę albo sportowy stanik. Bez względu na to, czy ćwiczysz w domu, czy też w studiu pod okiem trenera, wygodny strój jest bardzo ważny. To on odpowiada za odprowadzanie potu (a ten będzie się lał!). Poza tym nie ma nic gorszego, niż opadająca na twarz koszulka, czyż nie?