„Kolano biegacza” – co to jest i jak sobie z nim radzić?
Kontuzja to słowo, którego boi się każdy biegacz. Może dopaść zarówno początkującego, jak i już bardziej zaawansowanego sportowca. Jedną z najczęściej pojawiających się przypadłości jest „kolano biegacza”. Jak je rozpoznać?
Jaki to ból?
„Kolano biegacza” to mocno odczuwalny ból w przedniej lub bocznej części kolana. Występuje zazwyczaj po nadmiernym przeciążeniu stawów albo za bardzo intensywnym treningu. Możesz również usłyszeć, jak twoje bolące kolana trzeszczą albo też przeskakują. Bywa, że do całego arsenału dolegliwości dochodzi również opuchnięcie stawu kolanowego, a nawet blokada stawów.
Jednak ta przypadłość to nie tylko domena biegaczy. „Kolano biegacza” może pojawić się w przypadku rozmiękczenia chrząstki rzepki kolanowej lub zaburzeń w produkcji mazi, która otacza tarcie wewnątrz stawu. To również bolączka kobiet zbyt długo chodzących w butach na wysokich obcasach, a także wszystkich pracowników biurowych. Aby doraźnie zminimalizować ból, przyda się zimny okład. Jednak bez wizyty u ortopedy się nie obejdzie.
Wizyta u ortopedy
Jeżeli ból nie przechodzi, a jedynie narasta lub ta kontuzja powtarza się, ortopeda zleci dodatkowe badania. Będą to przede wszystkim:
- Rezonans magnetyczny — aby określić stopień zwyrodnienia stawów albo go wykluczyć
- Artroskopia — gdy obrzęk jest silny i ból się nasila.
- Manualne testy Noble’a, Renne oraz Obera — pokazują, w jakim stopniu doszło do przykurczu mięśnia biodrowo — piszczelowego.
Na podstawie wszystkich tych badań, lekarz będzie miał pełny obraz powstałej kontuzji i może obrać właściwą drogę naszego powrotu do pełnej sprawności.
Jak wygląda leczenie?
Warto już na samym początku stwierdzić, że będzie ono zupełnie inne dla każdego z nas. Kluczowym elementem jest dobrze postawiona diagnoza i ocena stawu kolanowego. Wśród najpopularniejszych metod znajdują się:
- Kinesiotaping — polegający na nałożeniu na bolące mięśnie elastycznych plastrów, które regulują napięcie mięśniowe, a tym samym zmniejszają ból.
- Farmakologia — w dużej mierze to tabletki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
- Terapia rezonansem magnetycznym — to swego rodzaju nowość, która niezwykle wspiera rekonwalescencję. Wpływa dodatnio na zaburzone aukcje komórek i stymuluje regenerację.
- Kinezyterapia — to indywidualnie dobrane ćwiczenia, które pozwalają na powrót do zdrowia i pełnej sprawności
- Artroskopia — to najbardziej inwazyjny, operacyjny zabieg, na który lekarz wyraża zgodę w przypadku, gdy inne metody już nie działają.
Gdy leczenie zakończy się sukcesem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać o odpowiednio przemyślanym planie treningowym.