Dlaczego uprawiając sport musisz pić więcej wody?

Dlaczego uprawiając sport musisz pić więcej wody?
fot. unsplash.com

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ten, kto przekonał się o katastrofalnych w skutkach następstwach odwodnienia, wie to najlepiej.

Uprawiając sport, musisz zwrócić szczególną uwagę na ilość przyjmowanych płynów. Twój organizm Ci za to podziękuje lepszymi wynikami i świetnym samopoczuciem. Dlaczego tak się dzieje?

Woda to siła

Podczas wyczerpujących treningów ciało traci wodę, którą należy uzupełniać, aby umożliwić organizmowi właściwą pracę i regenerację. Teoretycznie każdy z nas, przy normalnym funkcjonowaniu, powinien spożywać około 1,5 l dziennie. Jeżeli uprawiasz sport, ilość przyjmowanej wody wzrasta nawet do 4 l. Ważne również, aby przyjmowane płyny miały temperaturę około 18 stopni, dzięki temu są najlepiej wchłaniane. To ważne, aby zachować właściwą gospodarkę wodną w organizmie. 

3 przydatne triki  

Zapewne każdy Twój dzień jest wypełniony po brzegi różnego rodzaju aktywnościami – treningi, zajęcia na uczelni, praca, dom i rodzina. Bardzo łatwo jest zapomnieć o konieczności picia wody. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby pić wodę przez cały dzień.

  • Zainstaluj aplikację przypominającą – bez względu na to, czy Twój telefon jest w systemie Android czy iOS, znajdziesz wiele prostych programów, które przypomną Ci o piciu wody. Naczęściej są one darmowe i same wyliczają na podstawie wprowadzonych danych, ile wody jest wskazane dla konkretnej osoby. 
  • Kup butelkę z wkładem filtrującym – to gadżet, który ma ze sobą prawie każde dziecko w szkole. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się również w Twoich rękach. Dzięki niej, możesz napełniać butelkę wodą z kranu. Wkład filtrujący oczyści płyn z potencjalnych zanieczyszczeń i woda jest zdatna do picia właściwie od razu.
  • Dzbanki z plastikowym wkładem – nie każdy z nas lubi wodę, dlatego też warto trochę ją urozmaicić naturalnymi sposobami. Zapomnij o pełnych cukru sokach, na rzecz mięty, cytryny i arbuza. Woda doskonale smakuje również z ogórkiem. Sprawdź ten smak koniecznie!

Już wiesz, że woda jest niezbędna uprawiając sport. Nie pozostaje więc nic innego jak nawodnić swój organizm. Na zdrowie!