Czy kibicujesz drużynie z najlepszej ligi świata?

Czy kibicujesz drużynie z najlepszej ligi świata?

Nie ulega wątpliwości, że najsilniejsze piłkarskie rozgrywki na świecie odbywają się w Europie. Chociaż kluby ze Stanów Zjednoczonych, Chin czy Japonii potrafią zakontraktować naprawdę głośne nazwiska, zwykle chodzi o wiekowych zawodników, którzy właśnie przechodzą na drugą stronę rzeki. Z kolei liga brazylijska, podobnie jak inne czołowe kluby z Ameryki Południowej to kopalnia piłkarskich diamentów, które marzą, by przenieść się na Stary Kontynent. Która europejska liga jest najsilniejsza?

Która liga jest najsilniejsza według rankingu UEFA?

Na starym kontynencie w odniesieniu do najsilniejszych rozgrywek używa się pojęcia top 5, a w skład tej grupy tradycyjnie wchodzą:

 • angielska Premiership,
 • włoska Serie A,
 • hiszpańska Primera Division,
 • niemiecka Bundesliga,
 • francuska Ligue 1.

Całkiem rozsądnym narzędziem do porównywania pomiędzy sobą siły poszczególnych rozgrywek ligowych jest ranking UEFA. Opiera się on na punktach, które kluby z każdego kraju otrzymują za zwycięstwa i remisy w europejskich pucharach w ostatnich 5 sezonach. Jak zatem wygląda aktualna klasyfikacja?

 1. Anglia
 2. Hiszpania
 3. Niemcy
 4. Włochy
 5. Francja
 6. Holandia
 7. Portugalia
 8. Szkocja
 9. Austria
 10. Belgia

Dominacja ligi angielskiej w rankingu trwa dopiero 2 lata. Wcześniej przez niemal dekadę wskazywał on na ligę hiszpańską. Czy ranking jest doskonały? Raczej nie. W końcu w europejskich pucharach grają tylko czołowe kluby z poszczególnych lig, a spoglądając zdroworozsądkowo najsłabsze kluby z Premiership wydają się zdecydowanie mocniejsze od hiszpańskich czy niemieckich średniaków. W pierwszej dziesiątce znajduje się liga austriacka, a tak naprawdę za mocną pozycję w rankingu odpowiada wyłącznie jedna drużyna z tego kraju – posiadający bogatego sponsora Red Bull Salzburg.

Jakie ligi są najmocniejsze pod względem transferów?

W dłuższej perspektywie to właśnie możliwości finansowe decydują o pozycji poszczególnych klubów i lig. Dlatego szukając najsilniejszych rozgrywek, warto przyjrzeć się dodatkowo wydatkom na transfery w europejskich rozgrywkach w letnim okienku 2021:

 1. Premier League – 1,35 mld euro
 2. Serie A – 552 mln euro
 3. Bundesliga – 416 mln euro
 4. Ligue 1 – 394 mln euro
 5. La Liga – 293 mln euro

Potwierdza to słuszność terminu top 5. Na szóstym miejscu znalazłaby się liga belgijska, jednak tamtejsze kluby wydały nieco ponad 100 mln euro, co oznacza przepaść.

Czy najsilniejsza jest Liga Mistrzów?

Wedle obu kryteriów najsilniejsza w Europie wydaje się obecnie liga angielska, ale czy jest tak naprawdę? Nie zapominajmy o Lidze Mistrzów, w której co sezon spotykają się ze sobą potentaci z lig top 5, a dodatkowo najsilniejsze drużyny z Holandii, Portugalii, Ukrainy i Turcji!