Czy bieganie jest dla wszystkich? Sprawdź!

Czy bieganie jest dla wszystkich? Sprawdź!
fot. unsplash.com

Bieganie to jedna z najtańszych i najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Potrzebujesz tylko dobre buty, a cała reszta to dodatki. Czy jednak ten sport mogą uprawiać wszyscy?

Z medycznego punktu wiedzenia

Jeżeli zastanawiasz się nad bieganiem, pierwsze co trzeba zrobić, to iść na badania lekarskie. Już te podstawowe, łącznie z prześwietleniem i EKG pozwolą wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Gdy jesteś po starej kontuzji, najpierw porozmawiaj z dobrym fizjoterapeutą albo ortopedą. Brak przeciwskazań, to pierwszy krok do regularnych treningów!

Rada: Wsłuchaj się w swój organizm. Jeżeli podczas pierwszych prób biegania, poczujesz ból kostny, koniecznie sprawdź jego przyczynę!

Wytrwałość przede wszystkim

Najgorszy nie jest pierwszy raz. Problem pojawia się w momencie, gdy pierwszy zapał do biegania opada a w Tobie budzą się wątpliwości, czy to naprawdę ma sens. Chłodniejszy lub deszczowy dzień skutecznie namawia do odpuszczenia treningu. Jeżeli to jest jeden raz, nie ma problemu, ale kilka razy z rzędu sprawi, że szybko zapomnisz o bieganiu.

Rada: Opowiedz o swoich biegowych planach znajomym. Ustal sobie również plan treningowy, korzystając z dostępnych danych w Internecie albo też za pomocą specjalnej aplikacji. 

Sam na sam z myślami

Bieganie to w gruncie rzeczy sport dla samotników. Niezwykle rzadko zdarza się, aby ktoś miał takie samo tempo biegu jak Ty. A tylko dzięki temu trening ma sens. Nastaw się więc na spędzanie czasu w samotności. 

Rada: Kup dobre słuchawki i ułóż listę piosenek, przy których dobrze Ci się będzie biegało. Możesz też posłuchać audiobooków. 

Nastaw się na zmęczenie

Nie da się ukryć, że bieganie to jeden z najbardziej wymagających dla organizmu rodzajów aktywności. Tętno przyspiesza, podobnie jak oddech. Po treningu, prócz skoku endorfin przychodzi zmęczenie i konieczność regeneracji. Plusem za to jest fakt, że redukuje się tkanka tłuszczowa. 

Rada: Bieganie zaplanuj tak, aby mieć po treningu przynajmniej 45 min na regeneracje. Krótka drzemka albo chwila relaksu pomoże wrócić do pełni sił!