Ćwiczenia łagodzą chroniczne lęki. To udowodnione naukowo!

Ćwiczenia łagodzą chroniczne lęki. To udowodnione naukowo!
fot. unsplsh.com

Naukowcy z uniwersytetu w Göteborgu wzięli pod lupę zależność między ćwiczeniami a chronicznym lękiem. Wyniki badań ich zdziwiły, bo okazuje się, że odpowiednia dawka aktywności fizycznej sprawia, że nawet najbardziej dokuczliwe lęki znikają. Ile konkretnie trzeba się zatem ruszać?

Choroba XXI wieku

Jak donosi portal www.kaszel.pl, depresja ma różne oblicza i może występować sezonowo. Nie da się ukryć, że prócz niej, to właśnie zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych we współczesnym świecie. Statystyka pokazuje, że zmaga się z nią nawet co dziesiąty Polak. Znanymi sposobami leczenia jest terapia oraz leki psychotropowe. Jak się okazuje, skutecznym remedium może być również aktywność fizyczna.

Grupa badawcza

Wśród uczestników, średni wiek badanych wynosił 39 lat. Do badania zaproszono wybranych pacjentów, którzy mieli zdiagnozowane zaburzenia lękowe. Podzielono ich na trzy grupy. Pierwsza, przeszła szkolenie apropo zdrowego żywienia. Droga i trzecia prócz tego, miały przed sobą dwunastotygodniowy program treningowy.

Pod okiem specjalistów z zakresu fizjoterapii oraz fitnessu. Grupa druga była umiarkowaną, gdzie tętno nie mogło przekroczyć 60% tętna maksymalnego. Ostatni badany zespół miał bardziej podkręcone tempo. W przerwach między treningami pacjenci byli pytani o ataki chronicznego lęki i częstotliwość ich pojawiania się.

Ćwicz na maksa!

Okazało się, że najmniej objawów lękowych mieli ci pacjenci, którzy trzy razy w tygodniu trenowali najciężej. Czyli — im mocniej ćwiczysz, uprawiasz fitness, biegasz lub skaczesz, tym większą poczujesz poprawę nie tylko w swoim ciele, ale i psyche.

Zobacz również: Jak ćwiczyć w domu i mieć z tego niezły wycisk?

Oczywiście, pamiętaj o tym, aby się nie przetrenować i nie zrobić sobie krzywdy. Tempo podkręcaj adekwatnie do swoich umiejętności i formy. A tę buduj na lata, a nie do pierwszej kontuzji.