Niszowe odmiany narciarstwa w Polsce – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Niszowe odmiany narciarstwa w Polsce – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Sporty zimowe są w Polsce bardzo popularne. Wiele osób posiadających żyłkę sportowca, próbuje wyjść poza popularne kategorie i spróbować czegoś nowego. Taką możliwość dają im niszowe odmiany narciarstwa, które różnią się od siebie w kilku elementach. W dalszej części artykułu opowiem o tym jak uprawiać skitury, freestyle, freeride oraz jak się do odpowiednio przygotować.

1. Czym jest narciarstwo skitury i jak wybrać narty skiturowe

2. Jak odnaleźć się w narciarstwie freestyle i w głębokim śniegu

3. Dlaczego narty zjazdowe są tak ważne w narciarstwie freeride

Czym jest narciarstwo skitury i jak wybrać narty skiturowe do poruszenia w głębokim śniegu

Skituring to połączenie turystyki oraz narciarstwa klasycznego. Cechą charakterystyczną dla tego sportu jest sprzęt a dokładniej odpowiednie narty z fokami i odpowiednim wiązaniem. Tego typu sprzęt jest najlepszym rozwiązaniem przy dużym zróżnicowaniu terenu i pomaga swobodnie się poruszać nawet po świeżym puchu. Narty Skiturowe, można kupić w wyspecjalizowanym sklepie. Ten rodzaj narciarstwa pozwala na przeżycie niesamowitej przygody zarówno podczas wspinaczki jak i podczas zjazdu. Zaleca się go wszystkim osobom, którym znudziły się sztucznie naśnieżane trasy, a mają na tyle dobrą kondycję i doświadczenie, by samodzielnie wspiąć się na wybraną przez siebie wysokość i z niej zjechać. Niszowe narciarstwo w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Entuzjastów tego sportu możemy znaleźć nie tylko na najpopularniejszych szlakach, ale również w trakcie wędrowania po mniej znanych szczytach czy pagórkach.

Jak odnaleźć się w narciarstwie freestyle

Najbardziej popularny, chociaż dość świeży nurt w narciarstwie niszowym w Polsce, czyli freestyle. Charakteryzuje się pełną dowolnością działania na stoku, dynamizmem, akrobatyką, wykonywaniem skoków i figur oraz mocną dawką adrenaliny. Bez odpowiedniego przygotowanie mentalnego i specjalistycznego sprzętu nie poleca się nawet próbować go uprawiać. Sklep Majesty posiada w swoim asortymencie sprzęt, który nawet na pierwszy rzut oka może być nam niezbędny. Warto zwrócić uwagę, że narty freestylowe mają odpowiednią budowę i różnią się od tych klasycznych. Prócz swojej budowy i właściwości technicznych, różnią się również wyglądem i designem, który nawiązuje do wolności. Różnorodne kolory i kształty pozwalają wyróżnić się z tłumu i zbudować swój własny wizerunek. Freestyle zyskał na popularności szczególnie w ostatnich latach. Z biegiem czasu można zauważyć, że na coraz większej ilości tras buduje się specjalne przeszkody do uprawiania tego sportu.

Dlaczego narty zjazdowe są tak ważne w narciarstwie freeride

Freeride różni się od narciarstwa skitury czy skialpinizmu sposobem dostania się na miejsce zjazdu. Jeżeli przykładowo wyjedziemy kolejką na Kasprowy wierch i zjedziemy trasą nieprzygotowaną dla narciarzy, to będzie to freeride, jeśli dotrzemy na to miejsce o własnych siłach, możemy mówić o skitury. Różnica może wydawać nam się niewielka, jednak warto pamiętać, że wyjście na szczyt wymaga odpowiedniego sprzętu i przygotowania fizycznego. Freeride jest więc najłagodniejszą formą niszowego narciarstwa w Polsce. Narty Freeride możemy zakupić w specjalnym sklepie, gdzie znajdziemy różne modele i odpowiednie buty. W ofercie możemy znaleźć również inne produkty przydatne do uprawiania tego sportu. Freeride z pewnością przypodoba się osobom, które kochają mocną dawkę adrenaliny, a nie lubią tracić siły na wspinaczkę. Najczęściej sportowców z tej dziedziny możemy spotkać w miejscach, gdzie dobrze działają wyciągi i można znaleźć wiele alternatywnych tras do zjeżdżania.