Czym jest i jak działa odzież kompresyjna?

Czym jest i jak działa odzież kompresyjna?

Odzież kompresyjna pod wieloma względami różni się od typowej odzieży sportowej czy treningowej. Mowa tu o tym, że taka odzież wywiera ukierunkowany i kontrolowany ucisk na ciało. Na rynku dostępne są różne rodzaje ubrań kompresyjnych. Wymienić można tu choćby skarpetki, opaski, koszulki, legginsy, czy rękawy. W szczególności z tego typu odzieży korzystają osoby aktywne fizycznie, sportowy oraz osoby z przeciążeniami mięśniowo-stawowymi. Odzież kompresyjna to również dobre rozwiązanie dla osób w trakcie rehabilitacji. Warto zatem wiedzieć, jak ona dokładnie jest i jak działa. 

Czym jest odzież kompresyjna?

Jak wspomniano, odzież kompresyjna wywiera nacisk na ciało. Pod jego wpływem przepływ krwi w układzie krążenia jest znacznie szybszy. To z kolei oznacza, że krew szybciej transmituje tlen, który pozwala na efektywniejszy i dłuższy wysiłek fizyczny. Poza tym, szybsze krążenie krwi, które zapewnia tego typu odzież to również lepsza transmisja substancji odżywczych, które także niezbędne są przy większym siłki fizycznym. Wszystko to sprawia, że dzięki odzieży kompresyjnej mięśnie i stawy są znacznie lepiej chronione przed ewentualnymi urazami. Dodatkowo dzięki odzieży kompresyjnej mięśnie i stawy zachowują swoje prawidłowe ułożenie, co również minimalizuje ryzyko kontuzji. Aby jednak móc cieszyć się z zalet odzieży kompresyjnej, ważne aby stawiać na produkty wysokiej jakości. Oznacza to wybór sprawdzonego producenta. Dobrym przykładem może być tu choćby marka Compressport. 

Jak działa odzież kompresyjna?

To, co charakteryzuje odzież kompresyjną to fakt, że jest ona dużo ciaśniejsza w porównaniu ze zwykłymi ubraniami. Dzięki temu odczuć można znaczące różnice podczas treningu. Jak to działa? Przede wszystkim odzież kompresyjna usprawnia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, o czym już wspominano. To jednak niejedyny wpływ tego typu odzieży. Amortyzuje ona także wibracje podczas treningu. Tak działają choćby skarpety czy rękawy oferowane przez markę Compressport. Redukują one siłę oraz ilość wstrząsów i wibracji, które przeniesione zostają na stopy i podudzia. Zapewnia to ochronę mięśniom i stawom przed niepotrzebnymi przeciążeniami. W efekcie mięśnie i stawy potrzebują mniej czasu na późniejszą regenerację. Poza tym odzież kompresyjna zmniejsza obrzęki limfatyczne. 

Jakie dostępne są rodzaje odzieży kompresyjnej?

Na rynku dostępne są różne rodzaje odzieży kompresyjnej. Wspominana już marka Compressort oferuje m.in. skarpety kompresyjne, opaski, spodnie, legginsy i getry, czy rękawy. Dzięki temu każdy ma możliwość doboru takich elementów odzieży, które najlepiej spełniają indywidualne oczekiwania i wymagania. Oznacza to również, że odzież kompresyjną dopasować można do konkretnego rodzaju treningu.